Petek Havası Nasıl Alınır

Kalorifer tesisatında ısıtma performansı düşüklüğü ve artan faturaların sıkça karşımıza çıkan nedenlerinden biri de kalorifer peteklerinin hava yapmasıdır. Peteklerde biriken hava zamanla artarak sıcak suyun dolaşımını engellemektedir. Bu sebepten dolayı kombinizin ısıtma performansı düştüğü gibi yakıt faturalarınız da yükseliş gösterebilir. Peki peteklerdeki hava nasıl alınır?

Peteklerde oluşan havayı almak için öncelikle bir adet “purjör anahtarı” veya “düz tornavida” bulmanız gerekir. Peteğin üst tarafında bulunan purjör tapasını, purjör anahtarı veya düz tornavida ile saat yönünün tersine çevirip, sıcak su gelene kadar içeride bulunan havayı boşaltın. Su gelmeye başladığında purjör tapasını yerine takıp tersine çevirerek kapatabilirsiniz. Bu işlemi purjör tapası bulunmayan eski tip peteklerde yapmak için, vana bağlantı rekorlarını gevşeterek alt ve üst kısımlardan hava çıkışını sağlayabilirsiniz.

Radyatörlerin havası nasıl alınır?
Radyatörünüz tesisata bağladıktan ve devreye alındıktan sonra içinde hava oluşabilir. Bu durumda radyatör ısınmaz ve verimli çalışmaz. Radyatörünüzün içindeki havayı alabilmek için, purjör tapası içinde bulunan plastiği elinizle döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız. Purjör deliğinden su geleceği için altına derin bir kap koymayı unutmayınız. Purjör vidasını düz bir tornavida ile gevşetiniz. Bu durumda purjör deliğinden hava çıkmaya başlayacaktır. Purjör deliğinden su gelmeye başlayınca radyatörünüzün içindeki hava boşalmış demektir. Purjör tapasını düz bir tornavida ile aksi yönde çevirerek sıkıştırınız.